DAMAŠEK
Výroba damaškovej ocele je starobylá technológia, ktorá začiatkom 20. storočia takmer zanikla. Dnes prežíva v nožiarstve renesanciu, pretože táto oceľ má vynikajúce mechanické vlastnosti a pri jej spracovaní možno dosiahnuť veľmi zaujímavý vzhľad. Vzor damašku sa zvýrazní leptaním.
Ide o materiál kováčsky zvarený z mnohých vrstiev ocele rôznej kvality. Tvrdé zložky zaručujú dobrú odolnosť proti otupeniu a reznosť, mäkké zase vysokú húževnatosť. Niekoľkonásobným prekúvaním skutej ocele vznikajú vrstvy. V dobrej čepeli ich je 150 až 300.
Samostatnou kategóriou je na výrobu mimoriadne náročný tzv. mozaikový damašek, ktorý vzniká kováčskym zvarením menších kúskov ocelí, damaškových segmentov alebo niklu do jedného celku, čím vzniká na ploche výrobku zložitý obrazec – mozaika.
MATERIÁLY
Do damaškových čepelí používam materiály Boehler K720, K600, K605, 75Ni8, 15Ni20, a iné ušlachtilé ocele.
Záštity, kovania a ostatné detaily svojich zbraní vyrábam najmä z nehrdzavejúcej ocele, mosadze alebo striebra.
Na rukoväte najradšej používam stabilizované drevo. Drevo z koreňa, nádorov a iných zaujímavých častí stromu je podtlakom zbavené vody, ktorá je nahradená polymérom alebo živicou. Neobvyklá štruktúra dreva býva zvýraznená prifarbením polyméru (živice).
V menšej miere používam aj kvalitné tropické drevá, mamutovinu, stabilizovanú kosť (žirafa, ťava, zebra a pod.)
ZDOBENIE
Pri zdobení nožov spolupracujem s poprednými rytcami. Osobne preferujem Jula Mojžiša. Je skvelý výtvarník, pracuje precízne, má bezkonkurenčný cit pre detail, je pomalý, ušomraný a drahý.